
Kolagen - rodzaje, rola w organizmie i suplementacja
Każdy budynek, niezależnie od jego przeznaczenia musi mieć wytrzymałe, solidne rusztowanie by w ogóle mógł spełniać swoją rolę. Takim budynkiem jest też nasz organizm, który potrzebuje mocnego wsparcia od wewnątrz, aby nasze organy pracowały prawidłowo, na najwyższych obrotach. A co jest jego największą podporą? Tkanka łączna, która stanowi ochronę wrażliwych narządów i odpowiada za ich stabilizację. Jej głównym składnikiem jest kolagen, którego funkcjonalność wykracza jednak daleko poza rolę pancerza ochronnego.
Co to jest kolagen i do czego służy
W organizmie człowieka kolagen jest najobficiej występującym białkiem, stanowiąc ponad 30% masy wszystkich białek. Jest organicznym składnikiem kości i zębów oraz podstawowym składnikiem chrząstek, ścięgien, więzadeł i skóry. Jego budowa jest mocno zróżnicowana, w zależności od miejsca jego pochodzenia i funkcji z tego wynikających.Włókna kolagenowe mają ogromną wytrzymałość na rozciąganie i nie są łamliwe. Nasze ciało co prawda stale samo wytwarza kolagen (głównie z aminokwasów: glicyna, prolina i hydroksyprolina), jednak wraz z wiekiem produkcja tego białka mocno maleje. Żeby móc się pochwalić jak najdłużej gładką, elastyczną skórą i czerpać korzyści z mocnych kości i elastycznych mięśni powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość kolagenu w organizmie.
Rodzaje kolagenu. Kolagen typu 1, 2, 3
W naszym ciele produkowane jest aż 28 typów kolagenu - każdy z nich pełni nieco inną funkcję i każdy z nich jest dla nas ważny. Jednak pośród nich jest kilka, które są kluczowe dla wsparcia witalności naszego organizmu. Za najważniejsze pod tym względem uznaje się:
- Kolagen typu I (występuje w skórze, ścięgnach i tkance kostnej);
- Kolagen typu II (występuje w tkance chrzęstnej);
- Kolagen typu III (występuje w skórze i naczyniach krwionośnych).
Czym wyróżniają się poszczególne kolageny? Kolagen typu I zapewnia wytrzymałość i jędrność skóry, a kolagen typu II odpowiada za elastyczność stawów i wpływa pozytywnie na jakość ich struktury, natomiast kolagen typu III zapewnia rozciągliwość skóry i odgrywa również ważną rolę w elastyczności tkanek i narządów wewnętrznych.
Niedobór kolagenu - objawy i skutki
Jak już wspomnieliśmy produkcja kolagenu w organizmie naturalnie spada, a pierwsze objawy tej zmiany można już zauważyć między 25-30 rokiem życia. Za przyczynę tego procesu uznaje się fakt, iż nasze ciało w tym wieku nie jest już w stanie dostarczyć sobie samemu potrzebnej ilość tego białka. Widać to i czuć przede wszystkim w kondycji skóry i tkanki łącznej: mniej kolagenu oznacza często wiotczenie skóry i sprzyja powstawaniu zmarszczek na czole lub pogłębianiu fałdów nosowo-wargowych. Objawy niedoboru w organizmie są także odczuwalne w innych miejscach naszego organizmu. Przykładowo takim sygnałem może być spowolnienie metabolizmu, silniejsze zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, silne bóle stawów i zwiększona podatność na urazy więzadeł i ścięgien. To, w jakim stopniu i czasie odczujesz skutki spowolnionej produkcji kolagenu zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, ale także od innych czynników.
Kolagen rybi czy wołowy?
Kolagen jest jednym z najczęściej występujących białek w królestwie zwierząt, w związku z czym może pochodzić z różnych źródeł. Najbardziej rozpowszechniony jest kolagen wołowy, rybi, wieprzowy, a także drobiowy. W zależności od pochodzenia, źródła i obróbki przemysłowej, kolagen może mieć różne właściwości. Większość ludzi wybiera jednak między kolagenem rybim, a wołowym. Obydwa są wysoko jakościowym źródłem tego białka, więc decyzja o tym, które wybierzemy dla siebie, będzie kwestią indywidualną. Do zalet rybiego kolagenu można zaliczyć to, że może być stosowany także przez osoby, które ze względów religijnych czy kulturowych rezygnują z innego rodzaju mięsa (np. Hindusi i Buddyści unikają spożywania pokarmu pochodzenia wołowego). Faktem jest jednak, że nie każdy lubi rybi posmak w suplementach, więc zazwyczaj częściej sięgamy po kolageny wołowe. Są one bardziej przystępne cenowo, a również jest w czym wybierać, gdyż na rynku można znaleźć kolageny wołowe koszerne i halal, w proszku lub tabletkach, jak również neutralne smakowo.
Kolagen do picia (w proszku) czy w tabletkach
W przypadku niedoboru kolagenu warto rozważyć jego suplementację. Niezależnie od tego czy wolimy kolagen w proszku czy kapsułkach, zawsze powinniśmy postawić na taki suplement, który jest przebadany klinicznie pod względem jakości i składu. Sama forma podania kolagenu będzie na pewno miała znaczenie dla osób, które nie przepadają za połykaniem tabletek. Ale zalet kolagenu w proszku jest dużo więcej - możemy go z łatwością wpleść w nasz jadłospis, tak aby maksymalnie ułatwić sobie wyrobienie nawyku jego przyjmowania. Jest też łatwo rozpuszczalny, a to bardzo ułatwia komponowanie dań i otwiera nam możliwość szerokiego zastosowania go w naszej kuchni. Bananowe smoothie, truskawkowy koktajl, owocowo-warzywna sałatka, ciasteczka migdałowe, a nawet naleśniki - wszystko to możesz przyrządzić z dodatkiem kolagenu w proszku. Dzięki temu będziesz miał nie tylko pyszne, ale i zdrowe danie.
Jaki kolagen naturalny wybrać?
Jak już wiesz, niedobór kolagenu może wywołać negatywne skutki w naszym organizmie. W pewnym momencie naszego życia przyjmowanie go poprzez suplementację może być wręcz konieczne. Warto więc wzbogacić swoją dietę o produkty na bazie żelatyny wieprzowej, z wysoką zawartością kolagenu. Będzie to przykładowo żelatyna spożywcza, wywar z kości, mięsne i rybne galaretki oraz podroby. Jednak z uwagi na wysoką zawartość cholesterolu i tłuszczu spożywanie tego typu produktów na co dzień nie jest zalecane. Dobrym rozwiązaniem będzie wsparcie organizmu poprzez suplementację kolagenem. W ofercie Osavi znajdziesz aż 4 typy kolagenów, które pomogą w utrzymaniu prawidłowych funkcji różnych narządów i układów w organizmie. Kolagen Skóra, Włosy i Paznokcie, Kolagen Kości i Stawy oraz Kolagen Ścięgna i Więzadła zostały wyprodukowane z wysokojakościowych opatentowanych składników. W zależności od potrzeb - pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci lub będą wsparciem dla Twojego układu ruchowego czy też wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Twoich ścięgien i więzadeł. Oferujemy także kolagen typ I & III, który zawiera wysoką zawartość kolagenu w porcji i jest najbardziej klasycznym kolagenem, dla osób które nie mają dokładnie sprecyzowanych potrzeb. Skorzystaj z naszej linii advanced, wzmocnij swój pancerz ochronny i ciesz się witalnością jak najdłużej!